+48 729 288 932

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 506 787 878

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 facebook youtube

Zagrożenia w środowisku pracy maszyn budowlanych

Wykonywanie znacznej części robót związanych z pracami ziemnymi oraz wznoszeniem konstrukcji czy układaniem infrastruktury przesyłowej, jak również drogownictwem wymaga korzystania z odpowiedniego do charakteru realizowanych zadań ciężkiego sprzętu. Firmy z tej branży muszą więc zaopatrywać się w nowe lub używane maszyny budowlane. W Bydgoszczy ich sprzedażą zajmuje się firma Regan. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z urządzeń tego rodzaju wymaga przestrzegania podstawowych reguł bezpieczeństwa ze względu na łączące się z ich działaniem zagrożenia dla zdrowia i życia obsługi oraz osób znajdujących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie, a także ryzykiem zniszczenia mienia o dużej wartości. Dowiedzmy się, jakie niebezpieczeństwa pojawiają się w tym kontekście najczęściej.

Podstawowe zagrożenia podczas korzystania z maszyn budowlanych

Rodzaj zagrożeń związanych z pracą maszyn budowlanych jest ściśle związany z typem realizowanych przez nie zadań, część z nich będzie jednak podobna niezależnie od występowania innych czynników. Wśród nich znajdzie się przede wszystkim ryzyko łączące się z ruchem wszelkiego typu pojazdów i sprzętu samojezdnego, co może spowodować najechanie na pracownika znajdującego się nieopodal. W grę wchodzi także uderzenie przez przemieszczające się podzespoły urządzenia oraz kolizja z wiezionym ładunkiem lub wykorzystywanymi materiałami.

Zagrożenia charakterystyczne dla różnych grup urządzeń

Eksploatacja niektórych rodzajów sprzętu pociąga za sobą specyficzne ryzyka. W przypadku dźwigów będzie to głównie uderzenie przemieszczanym ładunkiem. Dla podestów roboczych najniebezpieczniejszy okazuje się upadek z wysokości. Jeżeli chodzi o maszyny do robót ziemnych, to problemem będzie osunięcie się podłoża i wywrócenie albo przysypanie maszyny.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.