+48 729 288 932

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 506 787 878

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 facebook youtube

Jakie są rodzaje żurawi budowlanych?

Żuraw budowlany to urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie na placu budowy. Dzięki niemu możliwe jest zarówno przyspieszenie prowadzonych prac, jak i ułatwienie ich realizacji. Na obecnym rynku znaleźć można kilka podstawowych typów żurawi, takich jak np. mini-żurawie, żurawie stacjonarne i żurawie budowlane. Co warto wiedzieć na ich temat? Zachęcamy do uważnej lektury naszego artykułu!

Mini-żurawie

Mini-żurawie to wyjątkowo poręczne i nowoczesne maszyny. Ich głównym zadaniem jest wykonywanie prac dźwigowych w trudno dostępnych i ciasnych miejscach. Najogólniej rzecz ujmując, mini-żurawie wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie nie da się użyć tradycyjnego żurawia - stacjonarnego lub samojezdnego. Urządzenia tego typu montowane są na specjalnych gąsienicach, dzięki czemu do ich cech charakterystycznych zalicza się wyjątkową zwrotność. Ponadto, dzięki małym gabarytom można z nich korzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Żurawie samojezdne

Żurawie samojezdne cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim to, że można się nimi swobodnie poruszać, zarówno po drogach, jak i  placach budowy. Ich wykorzystanie poleca się przede wszystkim w sytuacjach, w których konieczne jest przemieszczanie dźwigu. Cechą charakterystyczną żurawi samojezdnych jest stosunkowo mały zasięg prac.

Żurawie stacjonarne

Żurawie stacjonarne wykorzystywane są w pracach, które wymagają dużej precyzji. Ich obsługa jest  stosunkowo prosta i opiera się na operowaniu specjalistycznymi drążkami sterowniczymi. Dzięki użyciu żurawia stacjonarnego możliwe jest m.in. swobodne transportowanie materiału - w dowolne miejsce i na dowolną wysokość. Do jego cech cech charakterystycznych zaliczyć należy duży zasięg pracy. Niestety, żurawie stacjonarne mają również swoje wady. Najważniejszymi są wysokie koszta montażu i demontażu oraz brak możliwości swobodnego przemieszczania z miejsca na miejsce. 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.