+48 729 288 932

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 506 787 878

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 facebook youtube

Od czego zależy udźwig żurawia?

Żurawie są często niezbędne do wykonania wielu prac przeładunkowych czy montażowych. Stosowane są w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, w pracach transportowych i przeładunkowych w portach, czy zakładach produkcyjnych. Ułatwiają, a często po prostu umożliwiają podnoszenie, opuszczanie, obracanie, przemieszczanie i montowanie ładunków o sporych rozmiarach i ciężarze. Klasyfikujemy i rozróżniamy żurawie ze względu na wiele parametrów, ale kluczowym jest ich udźwig.

 

Co to jest maksymalny udźwig żurawia?

Choć żurawie podnoszą ogromne ciężary, to każdy z nich ma swoje ograniczenia. Udźwig to właśnie maksymalne obciążenie, jakie jest w stanie podnieść dane urządzenie. Jest to też informacja dla użytkownika od producenta, dla jakiej wartości obciążenia zapewnia jego prawidłową pracę. Warto podkreślić, że dla żurawi udźwig maksymalny przyjmuje się dla najmniejszej dopuszczalnej długości wysięgnika lub wysięgu. Udźwig żurawia pomniejsza się o masę dodatkowego osprzętu i nie zalicza się do niego wszystkich urządzeń niezdejmowalnych. Bardzo ważne, co warto przypominać za każdym razem, że jedynie przestrzeganie dopuszczalnego udźwigu zapewnia prawidłową i bezpieczną pracę żurawia

 

Co wpływa na udźwig żurawia?

W żurawiach udźwig jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest długość wysięgnika oraz długość wysięgu, czyli odległość pozioma od osi obrotu do pionowej osi urządzenia ładunkowego. W przypadku wysięgu ważna jest także wartość momentu udźwigu. Chodzi o ciężar ładunku zawieszonego na konkretnym wysięgu żurawia. Istotnymi czynnikami są też kąt nachylenia wysięgnika, rodzaj zastosowanego olinowania, wysokość podnoszenia (pomniejszona o wysokość ładunku) lub głębokość opuszczania oraz sposób podparcia żurawia. Ten ostatni czynnik ma duże znaczenie zwłaszcza w trudnych warunkach terenowych, w jakich wykonywane są usługi żurawiem. Wówczas istotne jest także maksymalne nachylenie podłoża, po którym będzie się poruszał żuraw. Jego wartość zależy od masy własnej urządzenia.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.