+48 729 288 932

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 506 787 878

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 facebook youtube

Jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek na naczepie do transportu?

Przewozy ładunków powinny odbywać się w sposób, który ochroni je przed ryzykiem uszkodzenia, a jednocześnie nie spowoduje zagrożenia w ruchu drogowym. Jest to o tyle ważne, że przewoźnik odpowiada za stan ładunku, a także za przestrzeganie przepisów związanych z bezpieczeństwem w transporcie międzynarodowym. W Bydgoszczy usługi tego typu oferuje firma Regan, która specjalizuje się m.in. w transporcie ponadgabarytowym. Przekonajmy się, dlaczego zabezpieczenie ładunku jest tak ważne i sprawdźmy, jakie rozwiązania należy w tym celu zastosować.

Dlaczego zabezpieczenie ładunku jest ważne?

Ładunek umieszczany na naczepie lub skrzyni ładunkowej samochodu ciężarowego ma dużą masę, co oznacza, że w razie gwałtownej zmiany toru jazdy, przyspieszania albo hamowania może przemieszczać się ze znaczną bezwładnością. Może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń zarówno wiezionego towaru, jak i samego pojazdu, a także przyczynić się do groźnego w skutkach wypadku. Sposobem na uniknięcie tego rodzaju problemów jest zastosowanie rozwiązań pozwalających na zwiększenie tarcia między powierzchnią transportową a ładunkiem, a tym samym jego skuteczne unieruchomienie.

Jak unieruchamia się ładunek?

Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na właściwe zabezpieczenie ładunku. Ich rodzaj zależy zarówno od przewożonych przedmiotów, jak i konstrukcji pojazdu. Do najczęściej wykorzystywanych należą rozmaite blokady szauterskie, które wypełniają pustą przestrzeń między towarami oraz bokami skrzyni ładunkowej od poduszek powietrznych po belki i puste palety. Wśród często używanych metod jest stosowanie pasów transportowych z urządzeniami napinającymi oraz odciągów łańcuchowych, których zadaniem jest dociskanie ładunku do podłoża. W niektórych przypadkach korzysta się z klinów, a także mechanicznych rygli i zacisków. Popularne jest używanie mat antypoślizgowych, jak również kolców, które są wbijane w deski powierzchni ładunkowej oraz elementy drewniane używane do pakowania ładunku – np. skrzynie lub szpule. Na ogół w użyciu jest więcej niż jeden rodzaj zabezpieczeń.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.