+48 729 288 932

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 506 787 878

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 facebook youtube

Jak zorganizować transport ponadgabarytowy?

Większość ładunków przewożonych przy wykorzystaniu tradycyjnych ciężarówek oraz ciągników siodłowych z naczepami to towary spaletyzowane. W przypadku maszyn i urządzeń, a także instalacji o dużych rozmiarach i znacznej masie np. zbiorników, kominów czy wysokich słupów, jak również konstrukcji m.in. wiatraków konieczny będzie specjalistyczny transport ponadgabarytowy. W Bydgoszczy kompleksowe usługi tego rodzaju świadczy firma Regan mająca do dyspozycji odpowiednie naczepy oraz dźwigi umożliwiające załadunek i rozładunek. Przekonajmy się, co wiąże się z przygotowaniem przewozów ładunków ponadgabarytowych.

Jaki ładunek będzie zaliczany do ponadgabarytowych?

Transport ponadnormatywny wiąże się z przewozem ładunków, których masa przekracza 25 ton, a rozmiary nie pozwalają na skorzystanie z typowej naczepy ciągnika siodłowego. Będzie tak wówczas, gdy przekroczą one długość 15–16 metrów, ich wysokość okaże się większa niż 3–3,5 metra, a szerokość wyniesie więcej niż 3,5–4 metry. W zależności od rodzaju elementów, które mają być dostarczone, będzie się to wiązało albo z użyciem zwykłej naczepy, albo specjalnie przystosowanej do zwiększonej długości lub wysokości np. niskopodłogowej, dłużycowej czy wieloosiowej o budowie modułowej.

Jak przygotowuje się przewóz ładunku ponadnormatywnego?

Zorganizowanie przewozu transportu ładunku ponadgabarytowego wiąże się z koniecznością starannego zaplanowania trasy oraz przeprowadzenia weryfikacji stanu technicznego dróg, a także panujących na ich poszczególnych odcinkach warunków. W grę wchodzi m.in. sprawdzenie wysokości przejazdów pod wiaduktami, rurociągami i liniami energetycznymi lub podobną infrastrukturą, a także szerokości skrajni drogi. Liczyć się będą promienie zakrętów, rosnące w pobliżu drzewa i stojące budynki. Wśród ważnych kwestii będzie również uzyskanie zezwolenia na przewóz ładunku ponadgabarytowego od zarządcy danej drogi, w zależności od jego kategorii. Potrzebna okaże się też pomoc jednego lub dwóch pilotów, gdy ładunek ma powyżej 4,7 metra wysokości, 3,6 metra szerokości i 28 metrów długości lub masę większą niż 60 ton. W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez eskorty Policji.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.